Wydruk na papierze cukrowym- podstawowe informacje

Na pewno niejednokrotnie podczas poszukiwania słodkich inspiracji rzuciły Ci się w oczy torty ze zdjęciem lub inną oryginalną grafiką o żywych, głębokich kolorach. Czy wiesz, co to takiego? Jest to wydruk na papierze cukrowym.

Trzeba przyznać, że takie rozwiązania prezentują się naprawdę efektownie, przez co w ostatnim czasie stały się bardzo popularne i coraz więcej osób decyduje się na torty z wydrukiem, zamiast tradycyjnego opłatka. Świetnie sprawdzają się nie tylko dla dzieci ale również dla dorosłych! Wśród dzieciaków dużą popularnością cieszą się postacie z bajek. Dla dorosłych pomysłów również nie brakuje! Ogranicza nas w tym wypadku tylko wyobraźnia. Urodziny, wieczór panieński, komunia- na każdą z tych okazji coś się znajdzie!

Sposób wykonania takiego tortu jest również bardzo prosty! Jest to więc świetna alternatywa dla wszystkich tych, którzy nie mają zdolności plastycznych i od figurek cukrowych oraz innych skomplikowanych technik cukierniczych stronią raczej z daleka. Należy również wspomnieć, że tort z wydrukiem będzie tańszą opcją od tego, który zawiera figurkę z masy cukrowej lub został ręcznie namalowany. Jeśli więc masz ograniczone fundusze, a zależy Ci na oryginalnym torcie warto przemyśleć takie właśnie rozwiązanie.

W dzisiejszym wpisie powiem czym jest papier cukrowy, w jaki sposób z nim pracować i opiszę różnicę pomiędzy nim a papierem waflowym.

Papier cukrowy, co to takiego?

Zacznijmy od wytłumaczenia czym jest papier cukrowy, ponieważ wiele osób wciąż błędnie nazywa go z opłatkiem. 
Papier cukrowy jest cienką warstwą masy cukrowej, która umiesz
Papier cukrowy jest cienką warstwą masy cukrowej, która umieszczona została na folii. Możemy ją kupić w arkuszach formatu A4. O ile w przypadku papieru waflowego dostępnych jest kilka grubości, tak tutaj mamy do czynienia ze standardową grubością.

Różnice pomiędzy papierem cukrowym a papierem waflowym

  • Cena Droższą opcją jest wydruk na papierze cukrowym.
  • Grubość Papier cukrowy dostępny jest w standardowej grubości, z kolei opłatek: 0,27mm, 0,30mm, 0,50mm, 0,60mm.
    Najcieńszy idealnie sprawdzi się do ozdób typu kwiaty i motylki, najgrubszy posłuży do grafik, które umieszcza się na górze tortu.
  • Giętkosć Wydruk na papierze waflowym jest zdecydowanie sztywniejszy i przy pracy z nim musimy zachować szczególną ostrożność, ponieważ bardzo łatwo o pęknięcia. Jeśli często pracujemy z opłatkami, szczególnie tymi grubszymi, warto jest zakupić żel, który posłuży do ich zmiękczania. Wydruk cukrowy jest bardziej giętki, co sprawia, że przyjemniej się z nim pracuje.
  • Jakość wydruku Żywsze kolory uzyskamy na wydruku na papierze cukrowym. Prezentuje się on zdecydowanie bardziej estetycznie niż papier waflowy i nie marszczy się po nałożeniu na tort.
  • Rodzaj tynku na który możemy nałożyć wydruk Papier cukrowy nadaje się nie tylko na torty obłożone masą cukrową ale również na te, które otynkowane zostały ganachem lub kremem maślanym. Należy pamiętać jednak, że nie powinien on mieć kontaktu z kremem na bazie śmietany, ponieważ śmietana rozpuści masę cukrową.

Jak przechowywać wydruk na papierze cukrowym?

Najlepszą opcją będzie woreczek strunowy, który zapewni, że do środka nie dostanie się powietrze oraz wilgoć. Jeżeli nie zadbamy o prawidłowe zabezpieczenie papieru, to powinniśmy się liczyć z tym, że nasz wydruk wyschnie i przy próbie pracy z nim będzie nam się kruszył.
Tak zabezpieczoną ozdobę możemy przygotować z dużym wyprzedzeniem- spokojnie nawet kilkutygodniowym. Dzięki temu nie ma ryzyka, że w ostatniej chwili coś pójdzie nie tak.

W jaki sprzęt warto się zaopatrzyć?

Przy pracy z papierem cukrowym warto posiadać kilka narzędzi, które sprawią, że cały proces przebiegać będzie szybko i sprawnie. Poniżej wymienię kilka z nich.

  • masa cukrowa i wałek do masy cukrowej,
  • CMC w proszku
  • skalpel
  • mata samoregenerująca.

Oczywiście jest to tylko mała część tego, co może się przydać! Do tej listy można dodać jeszcze kilka narzędzi, jednak myślę, że mając to co wymieniłam powyżej spokojnie damy radę!

Sposób postępowania przy pracy z wydrukiem na papierze cukrowym

Nie ma tu żadnej filozofii. Wystarczy cienko rozwałkować kawałek masy cukrowej (wymieszanej wcześniej z odrobiną CMC, które sprawia, że masa szybciej stwardnieje) i przykleić do niej wycięty z papieru cukrowego element. Należy pamiętać, że wydruk cukrowy zabezpieczony jest folią, którą przed przyklejeniem trzeba bardzo delikatnie ściągnąć.
Jak to zrobić?
Polecam przy wycinaniu używać skalpela, który według mnie sprawdzi się tutaj najlepiej. Warto również zainwestować we wspomnianą powyżej matę samoregenerującą, która przy wycinaniu elementów skalpelem jest niezastąpiona! Nie wyobrażam sobie pracy bez niej.
Gotowy, podklejony masą element najlepiej położyć do wyschnięcia na rancie, którego średnica odpowiadać będzie średnicy tortu na którym chcemy umieścić nasz wydruk. Zabieg ten sprawi, że łatwiej nam będzie później nałożyć wydruk na tort.